Naprawa karoserii samochodowej

Ciało jest uważane za najbardziej wrażliwy i dość kosztowny obszar do naprawy. Ubytki na powierzchni karoserii mogą być wynikiem zużycia metalu w trakcie użytkowania lub w wyniku wypadku na drodze. Z czasem na zewnętrznych powierzchniach karoserii pojawiają się uszkodzenia, które mogą być spowodowane jazdą w pobliżu rosnących drzew lub niewłaściwą techniką lakierowania. Jednocześnie proces naprawy uszkodzonych miejsc jest tak dopracowany, że nawet najpoważniejsze usterki można naprawić bez udziału specjalistów w serwisie samochodowym lub wykonać samodzielnie w swoim garażu.

Główne cechy naprawy nadwozia

Każdą, nawet najbardziej pracochłonną naprawę należy rozpocząć od oceny uszkodzeń dużych płyt stemplowych i konstrukcji energetycznych (nośnych). Decydującym czynnikiem pozostaje charakter uszkodzeń samochodu, ponieważ renowacja będzie wymagała specjalistycznego sprzętu i wysoko wykwalifikowanego rzemieślnika. Miejscowa naprawa karoserii, zwana również drobną naprawą, nie wymaga wymiany części zamiennych. Ten sposób renowacji karoserii obejmuje prace nad usunięciem rys lub odprysków lakieru. Warto wspomnieć, że nawet skomplikowane naprawy można wykonać we własnym zakresie, jeśli pojazd ma głębokie wgniecenie z uszkodzeniami lakieru i odkształceniami stref bezpieczeństwa karoserii. Wstępna diagnoza uszkodzeń pozwoli określić, czy konieczna jest częściowa naprawa odprysków na powierzchni, czy też konieczne będzie przywrócenie geometrii nadwozia z demontażem uszkodzonych elementów.

Wgniecenia na karoserii pojazdu

Naprawa wgnieceń na wytłoczonych elementach nadwozia (np. maska lub pokrywa bagażnika) wymaga stołu warsztatowego, kowadeł, przyrządu do pomiaru i zestawu gumowanych prostowników (młotków). Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić, czy nie jest konieczne malowanie i poniesienie dodatkowych kosztów.

Korozja na karoserii samochodu

Mechaniczne uszkodzenia karoserii pojazdu przyspieszają proces korozji. Najbardziej podatne na ten proces są ukryte zagłębienia (progi, elementy boczne, słupki i skrzynki). Małe kamienie uderzające w karoserię w ruchu ulicznym tworzą małe rysy, w które zawsze może wniknąć woda i aktywować proces korozji. Aby zachować karoserię, należy dokładnie oczyścić uszkodzone miejsca. W przypadku wykrycia na powierzchni niewielkiego obszaru rdzy, można ją pokryć środkiem antykorozyjnym. Zawarty w preparacie kwas ortofosforowy jest dobry do usuwania rdzy. Po oczyszczeniu odtłuścić, zagruntować i pomalować. Jeśli rdza występuje na dużej powierzchni karoserii, należy ją wyciąć i przyspawać łatę.

Wyszczerbienia i zarysowania karoserii

Zarysowania lub odpryski lakieru można naprawić poprzez ścieranie uszkodzonego miejsca. Poważniejsze zarysowania z wniknięciem w metal karoserii wymagają potraktowania benzyną lakową i nałożenia szpachli.

Więcej na: http://cardetailing.edu.pl

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl