Kompendium wiedzy o auto detailingu

Gdybyśmy chcieli wyjaśnić komuś, na czym polega auto detailing, z pewnością musielibyśmy podkreślić, że mamy w jego wypadku do czynienia z zaawansowanym procesem pielęgnacji pojazdu. Polega on nie tylko na starannym oczyszczaniu i renowacji auta, ale również na jego zabezpieczaniu i konserwacji.

Może przy tym dotyczyć zarówno całego samochodu, jak i jego poszczególnych elementów. Praca odbywa się tak na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu, tylko w takim wypadku można bowiem liczyć na wystawowy wygląd samochodu. Auto detailing wpływa korzystnie na estetykę, podnosi jednak również wartość pojazdu, przedłuża jego żywotność i sprawia, że poprawia się komfort jego użytkowania. Najczęściej mówimy w jego kontekście o detailingu wnętrza oraz o detailingu zewnętrznym pamiętając, że i te pojęcia można rozwijać.

Detailing wnętrza

Detailing wnętrza to przede wszystkim jego czyszczenie, gdy jednak zachodzi taka potrzeba, możemy mówić w tym kontekście również o regeneracji przestrzeni samochodu. Obejmuje on zresztą nie tylko tę część pojazdu, w której przebywa kierujący, ale i tę, która jest przeznaczona dla pasażerów. W czasie prac pierze się tapicerkę, czyści fotele i podsufitki, szoruje się wykładziny i doprowadza się do porządku kokpit. Oczywiście, z pomocą przychodzi szeroka gama kosmetyków i przyrządów ułatwiających wykonanie starannej korekty.

Detailing zewnętrzny

Detailing zewnętrzny nie jest wcale mniej złożony. Najczęściej mówiąc o nim mamy na myśli czyszczenie lakieru, kół, szyb, elementów nadkoli, reflektorów oraz dachów, co jest szczególnie przydatne w samochodach typu cabrio. Także w tym wypadku niezbędne jest stosowanie specjalistycznych preparatów, choć niejednokrotnie pomocna okazuje się również klasyczna gąbka. Innym rodzajem detailingu zewnętrznego jest regeneracja powierzchni lakieru oraz regeneracja reflektorów. Tu niezbędna okazuje się zazwyczaj korekta lakieru odbywająca się z wykorzystaniem polerowania ręcznego lub mechanicznego po to, aby usunąć zmatowienia, rysy i inne efekty.

Zadbane auto

AIO - polerowanie lakieru

Zadanie to ułatwia spora grupa preparatów, wśród których na szczególną uwagę zasługuje AIO. Termin ten wydaje się dość tajemniczy, skrywa jednak preparat, dla którego charakterystyczne jest to, że może nie tylko polerować, ale również oczyszczać i nabłyszczać lakier. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby każda ze wspomnianych czynności była oddzielnym procesem, efekt może być bowiem wówczas o wiele bardziej spektakularny, wspomniany preparat okazuje się jednak wybawieniem, gdy nie mamy zbyt wiele czasu, a zależy nam na tym, aby pojazd, którym dysponujemy, był rzeczywiście zadbany.

APC - złoty środek

Innym ciekawym rozwiązaniem jest APC, a więc środek czyszczący znany z szerokiego spektrum zastosowań. Najczęściej wykorzystuje się go do usuwania zabrudzeń, na uwagę zasługuje zaś i to, że może sprawdzać się nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz pojazdu. Środek taki zazwyczaj przybiera postać koncentratu przeznaczonego do rozcieńczania. Innym typem kosmetyku jest cleaner, a więc środek, bez którego trudno byłoby przygotować powierzchnię lakieru na przyjęcie przez nią wosku. Tu kluczowe wydaje się oczyszczenie powierzchni z zanieczyszczeń, w tym również z tych kosmetyków, które bywały używane w przeszłości.

Dekontaminacja

Terminem związanym z auto detailingiem, którym warto się zainteresować, wydaje się również dekontaminacja. To właśnie ten proces pozwala na usunięcie z lakieru zanieczyszczeń, które przyległy do niego na tyle mocno, że zwykłe mycie nie zrobiło na nich żadnego wrażenia. Taki lakier jest chropowaty i szorstki, nie poddaje się przy tym skutecznie innym zabiegom upiększającym.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria