Jak samodzielnie wypolerować reflektory samochodowe

Jak samodzielnie wypolerować reflektory samochodowe

Różne czynniki i długotrwałe użytkowanie powodują znaczne zmniejszenie strumienia świetlnego z optyki samochodowej. Zakup nowych reflektorów zawsze wiąże się z kosztami materiałowymi, dlatego też poprzedni wygląd optyki można przywrócić specjalną metodą. Ręczne polerowanie reflektorów odbywa się za pomocą specjalnych produktów, które można nabyć na rynku.

Wybór materiału do polerowania

Specjalny zestaw komponentów jest w stanie nadać reflektorom estetyczny wygląd. Środki chemiczne usuwają zażółcenia, mętne plamy, zarysowania z warstwy poliwęglanowej sprzętu oświetleniowego. Jednak takie zestawy nie będą w stanie usunąć wad, które pojawiły się w wewnętrznej części reflektorów. Taki zestaw może zawierać papier ścierny o różnej ziarnistości, ściereczkę flanelową, środek naprawczy (politurę) i środek do ochrony dłoni. Może być również potrzebna wiertarka z wiertłem lub szlifierka z tarczą polerską. Ziarnistość środka polerującego zależy od stanu reflektorów (wraz ze wzrostem liczby uszkodzeń stosuje się większą ziarnistość). A w przypadku ich braku, polerowanie reflektorów samochodowych może być wykonane natychmiast po zakończeniu prac przygotowawczych.

Wykonywanie prac podstawowych

Po pierwsze, należy określić rodzaj uszkodzenia reflektorów, obecność rys i odprysków. Jeśli występują, to przed polerowaniem należy przeszlifować plastikowe reflektory, aby były gładkie.

Konieczne jest również zabezpieczenie metalowych części samochodu przylegających do reflektorów i zaklejenie ich taśmą maskującą. Przedtem są one oczyszczane z brudu i kurzu, który mógłby zniszczyć reflektor podczas szlifowania. Należy pamiętać, że nie wszystkie reflektory można szlifować. Szlifować można tylko równą powierzchnię bez głębokich rys.

Możesz użyć pasty do zębów, żelu i gumowych rękawiczek. Prawie wszystkie pasty zawierają środek ścierny (soda, dwutlenek krzemu). Nie może mieć jednak kontaktu z metalem, gumą, chromem lub lakierem samochodowym.

Podczas prac należy przestrzegać następujących podstawowych zasad:

  1. chronić pozostałą część powierzchni samochodu przed papierem ściernym lub innymi materiałami ściernymi;
  2. Wykonuj tylko okrężne ruchy z lekkim naciskiem;
  3. umożliwia usunięcie do 0,1 mm warstwy tworzywa sztucznego.

Po wypolerowaniu, kolor reflektora może stać się nieregularny lub ciemniejszy w niektórych miejscach.

Kolejnym krokiem jest wypolerowanie powierzchni reflektora. Nie musisz używać starych filcowych polerek i niedrogich past polerskich. Musisz kupować nowe materiały i używać dobrego sprzętu.

Procedura polerowania jest przeprowadzana w następujący sposób:

  • Na reflektor nakładana jest równomierna warstwa masy polerskiej;
  • szkło reflektora należy wytrzeć szmatką do czysta.

Polerkę należy nanieść na narożniki reflektora, których nie da się wypolerować. Są one również wcierane aż do uzyskania połysku i równomiernego zabarwienia całego reflektora.

Jeśli taka praca wystarczyła, reflektor nabrał pierwotnego blasku i przejrzystości, można przystąpić do użytkowania samochodu. Jeśli jednak zostaną wykryte jakieś niedociągnięcia, można powtórzyć procedurę.

Osobliwości polerowania reflektorów szklanych

Obróbka szklanych reflektorów zaczyna się od szlifowania. Szlifowanie optyki szklanej jest zasadniczo podobne do szlifowania optyki z tworzywa sztucznego. Gotowe powierzchnie są polerowane pastą o drobnej ziarnistości. Powierzchnia reflektora jest uprzednio oczyszczona z brudu i wypolerowana flanelą lub mikrowłóknem. Mieszanka jest wcierana do momentu, aż soczewki staną się bardziej przejrzyste.

Każdy kierowca może samodzielnie polerować reflektory zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

22.02.2021, 38 wyświetleń.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria