Jak rozpoznać skradziony przebieg i na co zwracać uwagę?

Jak rozpoznać skradziony przebieg i na co zwracać uwagę?

W niektórych krajach istnieją sankcje karne za oszukiwanie rzeczywistego licznika kilometrów. Prawo rosyjskie nie zawiera takiego zapisu, który pozwala każdemu na przeprowadzenie tej procedury. Więc jak można ustalić, czy licznik kilometrów w używanym samochodzie jest sfałszowany, jakie są oznaki, które mogą wskazywać na oszustwo i jak można sprawdzić odczyty licznika kilometrów?

Jak korygowane są odometry w zależności od typu

Przekręcony licznik kilometrów pozwala nieuczciwym sprzedawcom na sprzedaż używanego samochodu po wyższej cenie, ukrywając ewentualne problemy z silnikiem i innymi ważnymi elementami samochodu.

Rocznie samochód pokonuje zwykle 15-20 tys. km. Trzyletni samochód ma przejechane około 60-90 tysięcy kilometrów. Zapytaj o warunki pracy właściciela, porównaj z danymi statystycznymi, a otrzymasz wymaganą wartość.

Jeśli przebieg jest znacznie niższy, przyjrzyj się bliżej samochodowi, prawdopodobnie sprzedawca bez skrupułów próbuje ukryć prawdziwy przebieg, przekręcając go.

Istnieje kilka rodzajów odometrów:

  • mechaniczne,
  • elektromechaniczne,
  • elektroniczny.

Korekta danych na liczniku mechanicznym jest możliwa w bardzo prosty sposób. W tym celu osoba posługująca się zwykłą wiertarką elektryczną nawija cyfry, po uprzednim odłączeniu linki prędkościomierza od skrzyni biegów. Możliwe jest również ręczne przewijanie przebiegu poprzez zdjęcie deski rozdzielczej.

Można to stwierdzić, przyglądając się dokładnie liczbom. Jeśli nie były one naruszane, powinny być proste i równe. Linka prędkościomierza nie powinna wykazywać żadnych śladów odkręcania się i nie powinno być śladów demontażu deski rozdzielczej.

Odczyty konstrukcji elektromechanicznej są korygowane do niezbędnych wartości za pomocą śrubokręta, więc ingerencja będzie również podyktowana stanem deski rozdzielczej.

Najbardziej niezawodne są mechanizmy elektroniczne. Trudno jest złamać ten system, ale również często możliwe jest ustalenie, czy liczby na elektronicznym prędkościomierzu zostały skorygowane, tylko przez specjalistę. System elektroniczny wymaga połączenia z jednostką sterującą za pomocą wtyku diagnostycznego i specjalnego oprogramowania. Diagnostyka komputerowa pomaga wykryć fałszerstwo.

Bezpośrednie i pośrednie wskaźniki sfałszowanych przebiegów

Dokumentacja techniczna wskazuje bezpośrednio na rozbieżności. Jeśli masz książkę serwisową, możesz łatwo ustalić rzeczywisty przebieg. W przypadku braku książki serwisowej należy zwrócić się do oficjalnego centrum serwisowego, które dostarczy niezbędnych danych.

Do obliczenia rzeczywistego przebiegu można użyć arkusza danych pojazdu. Porównaj datę produkcji z przeciętną liczbą kilometrów przejechanych w ciągu roku. Rozbieżność przekraczająca 50 000 km powinna Cię ostrzec.

Można go również znaleźć na karcie diagnostycznej, podczas przeglądu technicznego. Zwróć uwagę na liczby w dokumencie, mogą one pomóc w ujawnieniu ważnych informacji.

Samochody wyprodukowane w USA można sprawdzić na stronach Autocheck, CarFax, podając numer VIN. Sprawdzenie numeru VIN online może również pomóc, jeśli samochód był serwisowany w dużym warsztacie naprawczym, a informacje są przechowywane w bazie danych.

Wskaźniki pośrednie mogą pomóc w ustaleniu faktu narzutu:

  • Stan wnętrza. Zbyt duże zużycie przy niskim przebiegu sygnalizuje próbę oszustwa. Wyblakła kierownica, zużyte przyciski, wytrzymałe pedały, gałki zmiany biegów, przetarta tapicerka foteli to oczywiste oznaki rozbieżności w żywotności.
  • Drzwi. Jeśli samochód był używany jako taksówka, luz na drzwiach kierowcy będzie się znacznie różnił od luzu na drzwiach pasażera. Sprawdzić drzwi pod kątem obwisłości, luzów, zużycia zamków.
  • Optyka. Zmętnienie, jak również oznaki świeżego polerowania, muszą być wizualnie porównywalne z podanym okresem użytkowania.
  • Obecność nowych części na stosunkowo nowym samochodzie z niskim przebiegiem jest powodem do ostrożności.

Wiarygodne oszacowanie przebiegu można uzyskać w serwisie samochodowym, gdzie specjaliści ocenią stan części, sprawdzą systemy elektroniczne za pomocą urządzeń diagnostycznych.

08.12.2020, 1733 views.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria