Kierowcy "oślepiani" przez reflektory nowoczesnych samochodów

Udostępnij

  • Facebook
  • Twitter

Prawie jeden na czterech kierowców uważa, że większość reflektorów samochodowych jest zbyt jasna - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez RAC.

Problem oślepiania przez reflektory wydaje się pogłębiać - 63% kierowców, którzy doznają olśnienia, twierdzi, że zdarza się to częściej niż rok lub dwa lata temu.

Wbrew pozorom, to raczej młodsi niż starsi kierowcy częściej skarżą się na pozorną jasność reflektorów i wpływ, jaki ma ona na ich jazdę.

Trzech na dziesięciu (30%) kierowców w wieku 17-34 lat uważa, że większość reflektorów jest zbyt jasna, podczas gdy wśród osób w wieku 65 lat i starszych odsetek ten wynosi zaledwie 19%.

Tymczasem spośród tych młodszych kierowców, którzy uważają, że niektóre, jeśli nie większość, reflektorów samochodowych, które widzą, są zbyt jasne, 70% uważa, że ryzyko wypadku jest większe - podczas gdy w przypadku kierowców w wieku powyżej 65 lat odsetek ten wynosi 62%.

Jasność niektórych reflektorów samochodowych wydaje się nawet zniechęcać kierowców do jazdy nocą - 16% osób narzekających na intensywność świateł twierdzi, że w ogóle unika jazdy nocą.

Badania przeprowadzone przez RAC sugerują, że rosnąca popularność pojazdów, które zajmują wyższe miejsca na drodze, w szczególności SUV-ów, może również zaostrzać problem dla osób jeżdżących zwykłymi samochodami, które siedzą znacznie niżej, takimi jak hatchbacki, sedany i kombi.

"Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy reflektor oślepia innego kierowcę, czy nie. Najważniejszym z nich jest kąt nachylenia reflektorów, pod jakim się na nie patrzy" - powiedział rzecznik RAC Rod Dennis.

"Jeśli nie są one ustawione pod odpowiednim kątem - lub kierowca nadjeżdżającego samochodu zapomniał włączyć światła mijania - istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz oślepiony.

Nowoczesna technologia reflektorów LED również może mieć w tym swój udział, ponieważ ludzkie oko reaguje na tak zwane "niebieskie światło" z diod LED inaczej niż na "żółte światło" z konwencjonalnych reflektorów halogenowych".

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria