Jak usunąć rdzę z karoserii samochodu
Rdza na karoserii samochodu to częsty problem właścicieli pojazdów. Rdza może pojawić się z kilku powodów, z których wiele nie jest znanych kierowcom. Jak usunąć rdzę z karoserii samochodu to temat, z którym kierowcy są jeszcze mniej zaznajomieni. Każdy właściciel samochodu powinien wiedzieć, dlaczego na karoserii tworzy się rdza i jak ją usunąć, aby przedłużyć żywotność samochodu.
Przyczyny powstawania rdzy na karoserii
Karoseria samochodu składa się w przeważającej części z metalu. Rdza w Twoim samochodzie jest spowodowana utlenianiem przez środowisko. Jest ku temu kilka powodów:
- Uszkodzenia lakieru na karoserii. Zadrapania, odpryski i inne uszkodzenia karoserii prowadzą w końcu do korozji;
- Zgrzewanie punktowe. Obszary te są również podatne na korozję;
- Naprawy karoserii z niewłaściwym zabezpieczeniem antykorozyjnym;
- Wiek użytkowania. W starszych pojazdach może pojawić się rdza na karoserii w progach i innych ukrytych miejscach, a czasami zaczyna się na krawędzi panelu, gdzie farba jest cienka.
Usuwanie rdzy z karoserii samochodu
Istnieją dwa sposoby na usunięcie rdzy z samochodu:
- Mechaniczne. Korozję usuwa się ręcznie aż do uzyskania czystej powierzchni. Po tym następuje gruntowanie, szpachlowanie i malowanie. Wada: trzeba dużo czasu, aby usunąć rdzę, a grubość metalu jest nieuchronnie zmniejszona;
- Chemiczne. W tym przypadku do usunięcia rdzy z samochodu stosuje się odrdzewiacz i neutralizator. Ich główną zaletą jest szybkość naświetlania. Jest też wada: nie ma sensu stosować przy silnej korozji.
Całkowite zabezpieczenie samochodu przed rdzewieniem jest prawie niemożliwe. Prędzej czy później problem się pojawi i jedyne co pozostanie to odpowiednie usunięcie rdzy na karoserii. Nie ma wielu metod, ale każda z nich jest skuteczna:
- Piaskarka może pomóc w rozwiązaniu problemu korozji na karoseriach samochodowych. Piaskowanie na sucho może usunąć korozję z karoserii samochodu w długim okresie czasu;
- Szlifowanie to najprostszy sposób na usunięcie rdzy z karoserii samochodu. Wystarczy zeszlifować żółte plamy do podłoża, gdzie korozja nie występuje. Można to zrobić maszynowo lub ręcznie przy pomocy talerza szlifierskiego. Ponadto miejsca, w których wystąpiła korozja, powinny być potraktowane środkiem do naprawy pojazdów w celu usunięcia korozji, która może nie być widoczna. Po 30 minutach można odtłuścić i nałożyć wypełniacz. Po wyschnięciu, karoseria może być malowana w 2 lub 3 etapach dla uzyskania nieskazitelnego wykończenia. W razie potrzeby można nałożyć dodatkowy lakier, który posłuży jako warstwa ochronna. Ta metoda usuwania korozji zmniejsza grubość metalu;
- Inhibitor rdzy i neutralizator. Obróbka chemiczna. Od szlifowania różni się jedynie sposobem usuwania rdzy z karoserii. W pierwszym przypadku przeprowadza się go mechanicznie, w drugim aplikuje się na ciało substancję chemiczną i czeka na reakcję. Konwerter rdzy może zacząć działać dopiero po około 15-20 minutach. Konwerter rdzy może być stosowany do 7 razy, aby całkowicie usunąć korozję. Potem wszystkie czynności są takie same: potraktowanie preparatem antykorozyjnym, odtłuszczenie, nałożenie szpachli, pomalowanie karoserii farbą i lakierem;
- Ekstremalną i najbardziej drastyczną metodą jest wymiana części karoserii samochodu, która ma żółte plamy. Jeśli jest korozja na zderzaku samochodu, można go wymienić, lub wyciąć skorodowane miejsce i mieć go spawane. Kolejnym krokiem byłoby przeszlifowanie spoiny i przeprowadzenie obróbki antykorozyjnej.
Ochrona pojazdu przed korozją
Możesz chronić swój samochód przed rdzą, stosując preparaty antykorozyjne lub środki polerujące. Regularne mycie samochodu i kontrola wzrokowa samochodu również pomogą chronić samochód przed rdzą.
W przypadku wykrycia rdzawych miejsc należy natychmiast podjąć działania zapobiegawcze. Tylko ciągłe usuwanie rdzy z karoserii za pomocą inhibitora rdzy lub neutralizatora rdzy pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się korozji na jeszcze większe powierzchnie.
Właścicielom samochodów zaleca się przeprowadzanie raz na 5 lat profilaktyki antykorozyjnej karoserii.
04.04.2021, 39 wyświetleń.