Chemia samochodowa bezpieczna dla Twojego auta

Czyszczenie pojazdów staje się coraz bardziej zaawansowanym procesem. Na rynku pojawiają się coraz nowsze preparaty czyszczące pozwalające na osiąganie coraz lepszych efektów końcowych. Jest to także bardzo ważne w dobie samochodów lakierowanych cienkimi warstwami lakieru. Są one bardziej podatne na uszkodzenia, niż lakiery stosowane przykładowo

10-15 lat wstecz ze względu na ich skład i grubość. Lakier samochodowy, guma, tworzywa sztuczne, szyby i metal – każde z nich wymaga właściwej pielęgnacji. Poniżej przedstawimy Wam przykłady najsprawniejszej i najbezpieczniejszej chemii do czyszczenia samochodów.

Lakier

Lakier samochodowy jest jednym z najoczywistszych elementów pojazdu, ale także jednym z najbardziej podatnych na zabrudzenie i uszkodzenie. Pielęgnacja lakieru jest zadaniem dość prostym, jeśli zastosujemy odpowiednie preparaty.

Pierwszym krokiem do oczyszczenia powierzchni lakierowanych będzie zastosowanie środka pre-wash, który rozbija drobinki brudu, ułatwiając zrzucanie błota i pyłów z powierzchni lakieru. Dzięki temu czyszczenie lakieru za pomocą piany, lub szamponu jest o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.

Mycie za pomocą piany jest wskazane w sytuacji, gdy lakier nie jest bardzo mocno zanieczyszczony. Piana aktywna jest jedną z najwygodniejszych opcji w przypadku czyszczenia lakieru, gdyż wymaga jedynie zaaplikowania na powierzchnie lakieru, a następnie spłukania.

Mycie szamponem natomiast wiąże się z przygotowaniem dwóch wiader na preparaty czyszczące i wodę. Dodatkowo do mycia samochodu przy użyciu szamponu należy zastosować miękką rękawicę mikrofibrową, której włosie nie uszkodzi lakieru samochodowego.

Mycie szamponem jest zdecydowanie skuteczniejsze, niż mycie za pomocą piany aktywnej i pozwala na zdjęcie o wiele większej ilości zanieczyszczeń z lakieru. Mycie na dwa wiadra poza tym stanowi jedną z najbezpieczniejszych form mycia samochodów.

Jak dobrać odpowiednią pianę i szampon do lakieru? Na pewno należy zwrócić uwagę na odczyn pH każdego z produktów. Aby nie stworzyć zagrożenia dla lakieru samochodowego należy wybierać środki o neutralnym pH, dzięki któremu lakier nie zostanie pozbawiony powłoki ochronnej zapewnianej przez powłoki ceramiczne, kwarcowe i wosk. W przypadku powłok ceramicznych, które ulegają przytykaniu i po jakimś czasie tracą właściwości hydrofobowe, można zastosować piany i szampon o delikatnie kwasowym pH. Piany tego typu służą do pielęgnacji lakieru zabezpieczonego i nie stanowią dla niego zagrożenia.

Jeśli piany i szampon nie pomagają w usunięciu zabrudzeń, warto sięgnąć po deironizer i tar removery.

Deironizer jest substancją pozwalającą na zdjęcie z lakieru zanieczyszczeń metalicznych. Spryskanie lakieru deironizerem zaowocuje efektem „krwawienia”, czyli spływania czerwonych smug po powierzchni lakieru. Tar Remover z kolei jest środkiem dedykowanym do usuwania substancji kleistych i smolistych. Wystarczy spryskać nim powierzchnię lakieru i pozwolić na zareagowanie z brudem.

Zarówno Deironizer i Tar Remover wymaga jedynie dokładnego spłukania po zareagowaniu z lakierem. Warto jednak zwrócić uwagę na markę i jakość produktu, gdyż niektóre z nich mogą potrzebować krótszego czasu na reakcję.

Po umyciu karoserii warto zakonserwować ją Quick detailerem, woskiem, lub powłoką ochronną. Elementy lakierowane wymagają jednak odpowiedniego odtłuszczenia i w tym celu sugerujemy wybór alkoholu izopropylowego (IPA). Środek ten jest bezpieczny dla lakieru i pozwala na osiąganie maksymalnego odtłuszczenia przed aplikacją powłok.

felga

Felgi i opony

Felgi i opony są bardzo podatne na działanie różnorodnych zanieczyszczeń i przywierania trudnych do usunięcia zabrudzeń. W przypadku usuwania zabrudzeń z felg należy skorzystać z wymienionego wcześniej deironizera. Pozwoli on na wybicie z powierzchni felg pyłu z klocków hamulcowych i usunięcie większości prostych zanieczyszczeń przywierających do felg.

W przypadku czyszczenia felg można się wspomóc szczotkami do czyszczenia kół. Sprawią one, że poruszony materiał zostanie szybciej usunięty z powierzchni felg. Czyszczenie opon można przeprowadzić za pomocą szczotki i odpowiednio rozrobionego APC. Należy pokryć oponę środkiem i wcierać go w powierzchnię gumy za pomocą szczotki. Jest to bezpieczny sposób na czyszczenie opon, gdyż APC jest z natury dość łagodnym preparatem o neutralnym pH.

Konserwację opon warto przeprowadzić za pomocą dressingów do powierzchni gumowych. Są one dedykowane do pracy na oponach i wymagają jedynie użycia piankowego aplikatora. Przy pielęgnacji opon należy zwracać uwagę na dokładne i regularne nawilżanie ich powierzchni.

Szkło

Czyszczenie szkła powinno przebiegać z wykorzystaniem płynów do szyb i mikrofibr waflowych, które doskonale  zbierają zanieczyszczenia i nie powodują uszkodzeń szyb. Szkło samochodowe jest przystosowane do pracy pod dużymi obciążeniami i stanowi dość trwały materiał, jednak w drodze reakcji z preparatami o kwasowym odczynie na jego powierzchni mogą powstawać wżery. Należy więc stosować tylko środki o neutralnym odczynie pH, a także takie, które będą zawierać ograniczoną ilość alkoholu w celu odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji szyb, przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka wysuszenia i uszkodzenia uszczelek szyb.

Warto zabezpieczać szyby tzw. „niewidzialną wycieraczką”, czyli powłoką hydrofobową mającą na celu podniesienie zdolności szyby do samooczyszczania i zrzutu wody wraz z zabrudzeniami.

Elementy metalowe

Elementy metalowe na samochodzie lub motocyklu bardzo intensywnie reagują na agresywną chemię. Zastosowanie niewłaściwego preparatu może zaowocować powstaniem uporczywych, wypalonych zacieków. Elementy metalowe najlepiej polerować za pomocą dedykowanych past z domieszką wosku, które nie tylko wypolerują powierzchnię metalu, ale także zabezpieczą ją, oferując długotrwały blask. Ponadto metal można zabezpieczyć dedykowanymi powłokami ceramicznymi.

Tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne wewnątrz i na zewnątrz samochodu są pielęgnowane w dość zróżnicowany sposób. O ile oba typy materiału można czyścić za pomocą neutralnych środków czyszczących (APC), o tyle konserwacja tworzyw wewnątrz samochodu powinna być przeprowadzana delikatnymi dressingami i środkami skierowanymi w stronę osiągania eleganckiego efektu wizualnego.

Plastiki zewnętrzne z kolei wymagają stosowania środków, które jednocześnie zakonserwują je i odżywią, trwale wnikając w strukturę plastiku. Preparaty tego typu wnikają w strukturę plastiku, przyciemniając je i poprawiając efekty wizualne danego elementu. Warto więc przed zakupem zapoznać się ze środkami do pielęgnacji plastiku, gdyż może dojść do sytuacji, w której środek „wypala” materiał, przez co po pewnym czasie traci on elegancki, ciemny kolor. Należy więc dokładnie sprawdzić opinie i efekty wizualne pozostawiane przez preparat w niewidocznym miejscu.

Kierując się bezpieczeństwem samochodu należy zawsze dobierać produkty o neutralnym odczynie i kierować się instrukcjami producenta. Ważne jest też, aby przed zakupem produktu zapoznać się z opiniami na jego temat i zweryfikować jego jakość jeszcze przed docelowym użyciem. Kierując się powyższymi poradami zapewnicie swojemu samochodowi doskonały wygląd na długi czas.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria