Kobyłki samochodowe: wyposażenie każdego warsztatu samochodowego. Jak podstawić kobyłki?

W każdym warsztacie samochodowym muszą się znaleźć klucze nasadowe, śrubokręty czy szczypce. Jeśli jednak chcesz wykonać pracę związane z przeglądem, czy naprawą podwozia, to niezbędne będą kobyłki samochodowe.

Jak podstawić kobyłki samochodowe?

Kobyłki samochodowe są uzupełnieniem lub alternatywą dla podnośnika i powinna być używana za każdym razem, gdy podnosisz samochód. Do obracania się opon, obsługi hamulców, sprawdzania zawieszenia – kobyłka samochodowa sprawdzi się idealnie.

Podnośnik jest metalowym urządzeniem mechanicznym o regulowanej wysokości, które służy do podtrzymywania ciężaru podniesionego pojazdu. Najczęściej umieszczane są pod samochodem jako zabezpieczenie przed upadkiem pojazdu. Podnośnik jest zwykle osadzony na ziemi za pomocą czteronożnej ramy podstawy. Ma kształt piramidy lub czterech A połączonych bokami. Pręt podtrzymujący przesuwa się w górę i w dół przez środkowy otwór w podstawie. Inne modele wykorzystują płaską platformę z rurką pośrodku. Belka nośna to punkt styku stojaka z samochodem. Ten drążek jest zwykle zapadkowy, więc pozostaje na miejscu na ustawionej wysokości po podniesieniu i zwykle ma zaczep w kształcie litery U na górze. Różne stojaki mają różne mechanizmy blokujące. Najczęściej jest to mechanizm:

Zapadkowy

Kołek. Większość stojaków z mechanizmem zapadkowym wykorzystuje szpilki w celu zwiększenia bezpieczeństwa, ale niektóre stojaki polegają wyłącznie na szpilkach. W tych stojakach kołek jest umieszczany przez jeden z wielu dostępnych otworów w celu regulacji wysokości.

Wkręt

Zastosowanie kobyłki samochodowej jest stosunkowo prostym zadaniem, ale należy podczas jego obsługi zadbać o bezpieczeństwo. Wszystkie kobyłki są zbudowane, zaprojektowane i przystosowane tylko do obsługi określonej wagi. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby poznać wagę swojego pojazdu i użyj odpowiednich podpórek. Praca na pochyłych powierzchniach lub powierzchniach z dużą ilością żwiru, piasku lub brudu może spowodować poruszanie się, lub toczenie samochodu. Następnie:

• - Zaciągnij hamulec postojowy.
  • - Umieść kliny wokół kół, które pozostaną na ziemi.
  • - Zlokalizuj punkt podnośnika i podnieś samochód.
  • - Umieść podpórkę pod samochodem w wyznaczonych punktach podnośnika.
  • - Podnieś lub przykręć belkę nośną jak najbliżej punktu styku.
  • - Upewnij się, że podstawka jest prawidłowo osadzona.
  • - Powoli zwolnij podnośnik i opuść samochód na stojak.
  • - Potrząśnij samochodem solidnie, ale w kontrolowany sposób, aby całkowicie osadzić samochód na stojaku i upewnić się, że jest stabilny. Ponownie przyłóż obciążenie do podnośnika na równej wysokości ze stojakiem.

Usuwanie kobyłki samochodowej

• - Podnieś samochód nad podstawką.
  • - Użyj dźwigni zwalniającej, aby obniżyć belkę nośną.
  • - Zdejmij podstawkę.
  • - Opuść samochód.
  • - Usuń kliny spod kół.

samochód rajdowy postawiony na kobyłkach

Kobyłki samochodowe wysokie

Każdy podnośnik jest przeznaczony do podnoszenia określonego ciężaru ładunku i ma maksymalną dopuszczalną wartość ciężaru, której nie można przekroczyć. Naruszenie tej zasady może spowodować uszkodzenie samego mechanizmu podnoszącego lub uszkodzenie samochodu - urządzenie po prostu nie wytrzyma dużego obciążenia. Dlatego kupując kobyłkę samochodową, musisz wziąć pod uwagę wagę samochodu, który będziesz podnosić. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę nie masę własną, ale szacunkową masę rzeczywistą, biorąc pod uwagę ładunek przewożony w bagażniku lub nadwoziu (gaśnica, koło zapasowe itp.).

Serwisanci mają do czynienia z samochodami o różnej masie, dlatego lepiej wybrać urządzenie, za pomocą której będzie można obsługiwać zarówno małe auta o masie do 1 tony, jak i SUV-y o wadze powyżej 2,5 tony. Z reguły w profesjonalnych warsztatach stosuje się urządzenia o nośności od 3 do 8 ton.

W przypadku obsługi ciężarówek potrzebne są mechanizmy zdolne do podnoszenia 15 - 30 ton. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę masę własną pojazdu i jego własną ładowność, ponieważ może się zdarzyć, że będziesz musiał podnosić go za pomocą podnośnika w stanie załadowanym. Na przykład masa ciężarówki wynosi 10 ton, a nadwozie jest przeznaczone do przewozu towarów o wadze 14 ton. Oznacza to, że nośność urządzenia musi wynosić co najmniej 24 tony.

Wybierz maksymalną wysokość podnoszenia. Ta cecha oznacza, na jaką wysokość od podłoża (punktu podparcia) podnośnik jest w stanie unieść ładunek. W przypadku większości modeli ten parametr wynosi 300-500 mm. Ta wysokość wystarczy, aby zdjąć koło samochodu lub uzyskać dostęp do linki hamulca ręcznego. Podnośniki regałowe lub jak się je nazywa, hi-jackami, są w stanie podnieść samochód na wysokość większą niż 1 metr nad ziemią. Jednak użycie takich mechanizmów będzie racjonalne tylko na wąskim obszarze, na przykład podczas jazdy w terenie, kiedy konieczne jest podniesienie SUV-a utkniętego w błocie lub w budowie podczas podnoszenia ciężkich konstrukcji. Sprawdź ofertę kobyłek samochodowych na sklep-warsztat.pl/product/cp-82020-kobylki-warsztatowe-2-tony-2-szt/.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl