Oklejanie samochodu folią - poradnik

Oklejanie pojazdów folią staje się coraz częściej szybkim i nieszablonowym sposobem na zmianę koloru pojazdu, lub jego dodatkowe zabezpieczenie. Samochody, motocykle, łodzie motorowe i inne pojazdy oklejane są foliami o różnorodnej strukturze, wytrzymałości, kolorze, a przede wszystkim funkcji. Jak okleić samochód folią? Czy można zrobić to we własnym zakresie? Ile kosztuje oklejenie samochodu folią? Odpowiedzi na te pytania poznacie w poniższym artykule.

Oklejanie samochodu folią - jak dobrze się przygotować ?

Folia samochodowa to świetny sposób na szybkie i długotrwałe uodpornienie pojazdu na różnorodne zanieczyszczenia, a także poprawienie jego właściwości wizualnych. Dzięki zastosowaniu folii koloryzujących możemy zmienić całkowicie kolor pojazdu, a nawet odmienić charakter jego elementów poprzez oklejenie ich imitacją Carbonu, lub innych materiałów. Ponadto możemy zabezpieczyć lakier, nie zmieniając jego lakieru za pomocą folii PPF, odpornej na zarysowania i zadrapania. Folia PPF może również zmienić wygląd lakieru z metalicznego na matowy, lub satynowy, lecz sam lakier zachowa wszystkie swoje właściwości kolorystyczne. Wybór folii zależy tylko od nas, warto pamiętać, aby dobrać folię do naszych potrzeb, ale też poziomu umiejętności.

Jak więc przymierzyć się do aplikacji folii? W pierwszej kolejności powinniśmy zebrać wszelkie materiały i akcesoria potrzebne do aplikacji. Będą nimi standardowo rakla, opalarka, płyn inspekcyjny, lub alkohol izopropylowy, ostry i precyzyjny skalpel tapicerski (np. Olfa) i lampa inspekcyjna. W zależności od typu folii możemy potrzebować również preparatów do osadzenia folii na powierzchni lakieru (np. środki takie jak Film-On, czy środki dedykowane przez producentów folii). Po zebraniu wszystkich akcesoriów, możemy przejść do kolejnego kroku, którym jest przygotowanie elementów do oklejenia.samodzielne oklejanie samochodu folią

Każdy z elementów musi być czysty, pozbawiony nierówności i rys, a także dokładnie odtłuszczony. Niedokładnie odtłuszczona powierzchnia lakieru nie przyjmie w odpowiedni sposób kleju, a wszelkie nierówności będą widoczne na powierzchni folii, co może zepsuć efekt końcowy. Polerujemy więc wszystkie elementy poddawane foliowaniu, a po maksymalnym wygładzeniu ich powierzchni, dokładnie odtłuszczamy powierzchnię lakieru i usuwamy resztki pasty polerskiej. Następnym krokiem jest aplikacja folii. Docinamy ją w kształt zabezpieczanego elementu z zachowaniem odstępu. Następnie rozklejamy liner, czyli dolną stronę folii, odsłaniając tym samym lepką część. W przypadku folii aplikowanych na mokro, musimy w pierwszej kolejności pokryć powierzchnię elementu, który foliujemy, mieszanką preparatu do klejenia i wody demineralizowanej (proporcje podawane są przez producenta). Następnie stopniowo odklejając liner, przyklejamy folię do elementu, jednocześnie naciągając ją, aby uniknąć fałdowań i zmniejszyć ilość pęcherzy powietrza. Podczas przyklejania folii warto posługiwać się raklą i jednocześnie naciągać i usuwać nią wszelkie wybrzuszenia folii. Po wstępnym rozłożeniu folii, przechodzimy do wygładzania zmarszczek i usuwania pęcherzy powietrza spod folii. W tym celu musimy posłużyć się raklą, oraz opalarką. Rozgrzewamy lekko folię, aby nabrała plastyczności, po czym naciągamy ją, jednocześnie raklując równomiernie zmarszczki. Usuwamy pęcherze powietrza i wszelkie zagniecenia równomiernie rozpracowując materiał i wypychając powietrze spod folii. Kiedy uzyskamy gładką powierzchnię na całym elemencie, zawijamy jej krawędzie, otaczając nimi krawędź elementu. Po ukończeniu tego procesu, docinamy folię skalpelem, pamiętając, aby nie uszkodzić w tym procesie lakieru, który się pod nią znajduje.

Oklejanie samochodu folią samemu - nie takie trudne jak się wydaje !

Dzięki temu poradnikowi, wiecie już jak okleić samochód folią. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie czujemy się na siłach, lub nie posiadamy odpowiedniego miejsca i warunków do foliowania, lepiej pozostawić to zadanie profesjonalistom. Koszt oklejenia samochodu średniej wielkości, zależy w dużej mierze od materiału, który chcemy wykorzystać. Najtańsze będą chińskie folie koloryzujące, szeroko dostępne w internecie. Najdroższe z kolei będą folie samoregenerujące, tzw PPF. Koszt profesjonalnego oklejania samochodu może wahać się więc pomiędzy 3000 a nawet 20 000zł w zależności od materiału, ilości oklejanych elementów i stopnia złożoności karoserii. Jeśli chcesz oszczędzić taką sumę, możesz skorzystać z powyższych porad. Jeśli wolisz mieć pewność profesjonalnie wykonanej usługi, skorzystaj z oferty studiów detailingu i car wrappingu.

 

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria