Pielęgnacja i konserwacja samochodu to obowiązek każdego właściciela i użytkownika pojazdu, którym się porusza. Warto więc zadbać o odpowiednią ochronę lakieru. Zapewni to doskonały efekt wizualny, przyśpieszy wiele procesów związanych z oczyszczaniem samochodu i sprawi że przetrwa on o wiele dłużej w niezmiennie doskonałym stanie. Świetną formą zabezpieczenia lakieru jest aplikacja powłoki ceramicznej. Jest to specyficzna substancja zawierająca SiO2, a także TiO2, co pozwala na osiąganie doskonałego zabezpieczenia lakieru przed osadzaniem wody, lub innych substancji, niszczycielskim działaniem promieni UV, lub powstawaniem mikro zarysowań na powierzchni lakieru. Dzięki zastosowaniu tego typu formuł ceramika utwardza powierzchnię lakieru, wiążąc się z nim na stałe. Jaką więc powłokę wybrać, żeby zabezpieczyć lakier samochodowy, a także inne elementy?
Powłoka ceramiczna może zostać zastosowana na różnorodnych powierzchniach. W zależności od jej składu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej formuły, ceramika można zabezpieczyć lakier, elementy plastikowe, metal, czy nawet materiał. Wszystko zależy od składu danej powłoki, jej trwałości, a także stopnia wiązania z daną powierzchnią. Powłoki ceramiczne stosowane na lakierze samochodowym podbijają hydrofobowość lakieru, utwardzają jego strukturę i pozwalają na osiągnięcie wyższego połysku i głębi lakieru, niż jego fabryczne parametry. Powłoki stosowane na metalu i plastiku pogłębiają barwę danego materiału, zabezpieczają go przed działaniem promieni UV, a także utlenianiem, co zdecydowanie przedłuża żywotność elementów. Powłoki stosowane na szybach nastawione są na podbijanie zrzutu wody i szybkiego usuwania jej z powierzchni elementów szklanych. Pozwalają także na ograniczenie piaskowania szkła, co przekłada się na lepszą widoczność w warunkach wysokiego nasłonecznienia. Powłoki dedykowane do stosowania na powierzchniach tapicerki tekstylnej i skór uodparniają je na osadzanie się zabrudzeń i ograniczają ich podatność na działanie wody. Dzięki takiemu zabiegowi tapicerka jest mniej podatna na zanieczyszczenie, lub uszkodzenie w drodze działania wody.
Skoro wiemy już jak klasyfikowane są powłoki ceramiczne, warto zastanowić się, którą z nich wybrać. Ceramika to dość kosztowna forma zabezpieczenia lakieru, lub innych elementów gdyż wymaga precyzyjnej aplikacji oraz odpowiedniego dopasowania do charakterystyki danego materiału. Warto więc wybrać właściwie za pierwszym razem i dopasować powłokę do własnych preferencji. Powłoki najczęściej opisywane są za pomocą indeksu H w przypadku powłok aplikowanych na lakier, jednak nie jest to jedyny wyznacznik parametrów powłoki. Wiele z nich osiąga różnorodne poziomy trwałości, określane często na okres roku, do 10 lat. Fakt, że trwałość powłoki szacowana jest na taki okres czasu nie znaczy, że po kilku latach zniknie ona z naszego lakieru. Powłoka ceramiczna pozostaje związana z lakierem do samego końca jego istnienia, chyba że zostanie usunięta mechanicznie w drodze polerowania, lub szlifowania. Lakier samochodowy zostaje więc dożywotnio zabezpieczony, jednak czas zabezpieczenia oznacza często okres w jakim można odnawiać właściwości hydrofobowe danej substancji. Jeśli więc wybraliśmy powłokę 5-letnią, oznacza to, że jej formuła pozwala na odnawianie właściwości w okresie 5 lat.
W przypadku powłok dobieranych do zabezpieczenia lakieru powinniśmy także zwrócić uwagę na charakterystykę samej powłoki. W zależności od stosowanych powłok możemy osiągnąć różnorodne efekty końcowe. Lakier samochodowy może zostać zabezpieczony powłoką utwardzającą, która będzie oferowała wyższy połysk i głębszy efekt wizualny, jednak występują także inne formy powłoki ceramicznej. Jedną z nich jest powłoka tworząca elastyczną membranę zabezpieczającą lakier przed uderzeniami drobnych kamyczków. Powłoki tego typu stosowane są najczęściej w chłodniejszym klimacie ze względu na charakterystykę ich aplikacji i warunków w jakich prosperują najlepiej. Ponadto powinniśmy zwrócić uwagę na koszty związane z utrzymaniem danej powłoki. Niektóre z nich bywają bardziej kosztowne ze względu na wymóg częstej reaplikacji powłoki na powierzchnię lakieru w newralgicznych punktach najbardziej podatnych na piaskowanie i osadzanie się zanieczyszczeń.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył Wam podstawowe zagadnienia dotyczące powłok ceramicznych. Jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności, czy odpowiedniego doboru wyposażenia warsztatu, powinniście skonsultować swoje działania z profesjonalistami, lub powierzyć dobór i aplikację powłoki studiu detailingu. Powłoki ceramiczne wymagają maksymalnej precyzji działania, wiec nie warto oszczędzać na ich aplikacji i przygotowaniu lakieru, gdyż możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego, pogarszając stan lakierniczy pojazdu.