Lakier pojazdów to jedna z najbardziej narażonych na zużycie powłok stosowanych w motoryzacji. Utrzymanie lakieru w dobrym stanie wymaga cierpliwości, dokładności i staranności w pielęgnacji. Poza powyższymi cechami, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniej chemii i akcesoriów detailingowych. Wysoka jakość stosowanych materiałów pozwala na osiąganie doskonałych wyników w pielęgnacji i zachowania najlepszej trwałości i prezencji lakieru samochodowego. Niezależnie od tego, z jakim lakierem mamy do czynienia, podczas mycia samochodu powinniśmy stosować delikatne i miękkie akcesoria do mycia, takie jak gąbki i rękawice z mikrofibry. Właśnie rękawice z mikrofibry będą tematem dzisiejszego artykułu. Postaramy się wytłumaczyć w jaki sposób są skonstruowane, jakich rękawic użyć do pielęgnacji lakieru, a także na co zwracać uwagę podczas wyboru rękawicy do mycia pojazdów.
Rękawice do mycia samochodu to najczęściej duża mikrofibra bez palców, do której możemy włożyć dłoń dla lapeszego prowadzenia. Charakteryzuje ją wysoka miękkość materiału i włosie dostosowane do zbierania zanieczyszczeń z powierzchni lakieru. Dzięki odpowiedniej strukturze włókien, właściwej gęstości mikrofibry i odpowiednim podłożu, rękawice do mycia oferują wysoką kulturę pracy i czyszczenia lakieru. Dzięki odpowiedniej strukturze włókien, rękawice do mycia samochodu usuwają większość zanieczyszczeń, wciągając je ze struktury lakieru, jednocześnie zapewniając wysokie bezpieczeństwo pracy. Polega ono na fakcie, iż drobinki brudu zostają zamknięte w strukturze włókien i nie są uwalniane na zewnątrz aż do momentu wypłukania rękawicy. Dodatkowo rękawica w zależności od jej struktury, może być także stosowana podczas wykonywania innych operacji, takich jak aplikacja quick detailera, czy innych środków. Coraz częściej na rynku pojawiają się także rękawice, które wykończone są warstwą glinki detailingowej, służącej do usuwania głęboko zakleszczonych zanieczyszczeń.
Podczas wyboru odpowiedniej rękawicy powinniśmy kierować się kształtem i gęstością włókien, ale też ergonomią tego akcesorium. Wiele rękawic posiada ściągacze na wysokości nadgarstka, co przekłada się na lepsze prowadzenie rękawicy i wygodę pracy. Dodatkowym atutem rękawic będzie wykonanie z włókien odpornych na wypadanie. Często po przejechaniu po elementach takich jak uszczelki, listwy, lub emblematy, rękawice tracą włosie, które zakleszcza się na ostrych krawędziach elementów nadwozia. Jeśli mamy do wyboru rękawicę o wzmocnionej strukturze i rękawicę o standardowej budowie, powinniśmy skierować się ku trwalsze alternatywie.
Rękawicę stosujemy zwykle z szamponem samochodowy, a także wiadrami detailingowymi. Najlepszym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń z lakieru, zachowując maksymalne bezpieczeństwo, jest stosowanie rękawic detailingowych w technice mycia na dwa wiadra. W przypadku pielęgnacji lakieru poprzez mycie na dwa wiadra, wypełniamy dwa wiadra czystą, ciepłą wodą. W jednym pozostawiamy czystą wodę, natomiast do drugiego dolewamy szampon w ilości zaleconej przez producenta. Następnie spieniamy wodę, nabieramy pianę na rękawicę i przystępujemy do czyszczenia lakieru. Możemy podzielić pracę na poszczególne elementy samochodu, przejeżdżając po każdym z nich kolistymi ruchami, a następnie płucząc rękawicę. W trakcie płukania w wiadrze z czystą wodą uwalniamy ze struktury rękawicy wszelkie drobinki mogące spowodować uszkodzenie lakieru. Po wypłukaniu ponownie nabieramy piany z drugiego wiadra i oczyszczamy kolejne elementy.
Powyższa metoda pokazuje, jak łatwym w użyciu i bezpiecznym narzędziem jest rękawica z mikrofibry. Doskonałym sposobem na zachowanie ich wysokiej skuteczności jest pranie w preparatach do czyszczenia ściereczek i rękawic z mikrofibry. Dzięki temu pozostaną miękkie i zachowają doskonałe właściwości czyszczenia i absorbcji drobinek kurzu i pyłu z powierzchni lakieru.
Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Wam w lepszej pielęgnacji samochodów i przywróceniu im doskonałego wyglądu i trwałości!