Ile pamiętasz o konserwacji opon z zajęć z zakresu edukacji kierowców? Założę się, że nie pamiętasz zbyt wiele. Większość kursów dotyczy zasad ruchu drogowego, a nie tego, jak utrzymać pojazd. Jako nowy kierowca, jest wiele rzeczy do nauczenia się. Dbanie o swój samochód to jedna z tych rzeczy. Zacznijmy od tej jednej części pojazdu, która dotyka drogi, od twoich opon.
Zgadza się, twoja opony są jedyną częścią pojazdu, która faktycznie dotyka drogi. To sprawia, że są one jednym ważnym elementem bezpieczeństwa, czynnikiem obniżającym zużycie paliwa i kluczowym elementem utrzymania Twojego pojazdu. Chcę mieć pewność, że możesz dbać o swoje opony i zapewnić ich trwałość!
Wiedz, jak sprawdzić ciśnienie w oponach! Niskie ciśnienie w oponach jest główną przyczyną uszkodzeń bieżnika, wydmuchów i przedwczesnego zużycia. Do sprawdzania ciśnienia w oponach wystarczy manometr. Ciśnienie należy sprawdzać, zdejmując kapturek z trzpienia zaworu i wkładając manometr. Zalecane ciśnienie w większości opon wynosi 30-35 PSI. Jeśli chcesz mieć pewność, sprawdź instrukcję obsługi, naklejkę na zaciętych drzwiach lub sprawdź, jakie jest zalecane ciśnienie dla danej opony. Jeśli ciśnienie nie mieści się w zalecanym zakresie, należy dodawać lub usuwać powietrze, aby uzyskać właściwe ciśnienie.
Musisz wiedzieć, kiedy należy wykonać rutynową konserwację. Opony powinny być obracane zgodnie z regularnym harmonogramem. Instrukcja obsługi może zawierać sugerowaną rutynową konserwację lub można zwrócić się o poradę do lokalnego mechanika samochodowego. Rotacja opon polega na przeniesieniu opon i kół do różnych pozycji w pojeździe. Pozwoli to na równomierne zużycie bieżnika opony. Daje to również mechanikowi możliwość dwukrotnego sprawdzenia ciśnienia w oponach i szybkiego sprawdzenia hamulców.
Konserwacja opon odgrywa dużą rolę w maksymalizacji ich żywotności, ale żadna z nich nie będzie trwała wiecznie. Niezależnie od tego, jak dobrze dbasz o swoje opony i jak prowadzisz, na opony wpływa czas. Naturalne oleje w gumie z czasem wyparują, powodując pęknięcia i uszkodzenia. Konserwacja opon polega na utrzymaniu ich bezpieczeństwa i zwiększeniu ich trwałości. Jeśli Twoje opony sprawiają, że prowadzenie pojazdu jest niebezpieczne, czas na ich wymianę.
