Gwóźdź lub wkręt na drodze może całkowicie zrujnować Twój dzień, dając Ci płaską oponę. Może się wydawać, że to nie jest wielki problem. Jeśli jednak nie podejmiesz niezbędnych kroków, aby szybko je naprawić, będzie Cię to kosztowało dużo więcej niż naprawa uszkodzonej opony.
Jeśli nadal będziesz jeździć z niedopompowaną oponą, stracisz zdolność do prawidłowego prowadzenia pojazdu, co zwiększy ryzyko wypadku. Oszczędność paliwa zostanie znacznie zmniejszona. Ponadto jazda z przebitą oponą może spowodować nienaprawialne uszkodzenie zarówno opony, jak i samego koła. Dlatego też, jeśli nie zadbasz o to od razu, naprawienie problemu będzie kosztować Cię sporo pieniędzy.
Są dwie rzeczy, które należy zrobić natychmiast po zatrzymaniu się i zobaczeniu, że opona jest uszkodzona:
Oponę płaską należy wymienić na zapasową.
Jest to tylko środek tymczasowy, ponieważ opony zapasowe mają inny kształt i są mniej efektywne niż standardowe. Należy pamiętać, że wielu producentów oferuje mniejsze rozmiary opon zapasowych. Przeczytaj instrukcję, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie jeździć na oponach zapasowych.
Potrzebujesz łatek samochodowych do naprawy opony ? Sprawdź więcej na http://sklep-warsztat.pl/product-category/materialy-wulkanizacyjne/latki-uniwersalne>>
Naprawa
Istnieje kilka metod, które można wykorzystać do zamocowania przebitej opony. Niektóre zestawy do naprawy opon pozwalają nawet na szybką naprawę podczas jazdy, ale najpierw należy zdecydować, czy chce się ją naprawić samodzielnie, czy też zlecić to specjaliście.
Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby w mgnieniu oka naprawić przebite opony, jest trochę praktyki. Ten proces jest naprawdę prosty i nie zajmie dużo czasu, jeśli jesteś z nim zaznajomiony. Lepiej być przygotowanym na ten problem, ponieważ szansa na jego rozwiązanie jest bardzo duża. Jeśli nigdy wcześniej nie próbowałeś wykonać zabiegu i próbujesz to zrobić po raz pierwszy w stresie i w otoczeniu odgłosów ruchu ulicznego, to wszystko stanie się znacznie trudniejsze.
Należy również zapoznać się z narzędziami do naprawy opon, które są obecnie dostępne na rynku. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie chcesz dodatkowo płacić za usługę i wolisz samodzielnie wykonywać mniejsze naprawy. Ten artykuł dostarczy Ci kilku istotnych informacji na temat narzędzi, których możesz użyć do naprawy opon i ich niezawodności.
Naprawy opon płaskich: Podstawy
Niezależnie od tego, czy planujesz długą jazdę samochodem, czy po prostu chcesz zrobić zakupy kilka przecznic dalej, zawsze musisz mieć narzędzia niezbędne do zamocowania opony bez powietrza w pojeździe. Nigdy nie wiadomo, kiedy dokładnie jakiś paskudny gwóźdź może przebić Twoją oponę, dlatego najlepiej jest być zawsze przygotowanym.
Narzędzia, których będziesz potrzebował w tej sytuacji, to..:
- Znaki ostrzegawcze w sytuacjach awaryjnych
- Klucz płaski
- Podręcznik samochodowy
- Podnośnik samochodowy
- Opona zapasowa
- Narzędzia do naprawy opon
- Kliny pod koła
- Latarka
Zanim przejdziesz do naprawy opony, musisz ją zdjąć. To może być męka sama w sobie. Aby procedura ta była szybka i bezstresowa, należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:
- Wycofać się z ruchu i zaparkować na bezpiecznej, stabilnej powierzchni. Staraj się unikać parkowania na trawie lub brudzie, ponieważ podnośnik może zatopić się w takim podłożu, co przysporzy Ci sporo kłopotów. Zwiększa to również ryzyko, ponieważ niestabilny wózek podnośnikowy nie jest w stanie prawidłowo utrzymać pojazdu.
- Ustawić alarmy. Włączyć światła awaryjne w swoim pojeździe i ustawić znak ostrzegawczy.
- Zabezpieczyć koła. Po włączeniu awaryjnego hamulca postojowego należy zabezpieczyć koła klockami lub dużymi kamieniami. Koła należy zabezpieczyć z boku samochodu, po przeciwnej stronie niż ta, która jest uniesiona.
- Poluzować nakrętki mocujące. Przed podniesieniem pojazdu do góry należy poluzować nakrętki mocujące o jeden obrót. Jeśli masz kołpaki zakrywające koła, zdejmij je za pomocą płaskiego śrubokręta. Jeśli osłony te są przytrzymywane przez nakrętki oczkowe, należy je zostawić. Jeśli nakrętki są mocno dokręcone, użyj oleju penetrującego i użyj stopy, aby nacisnąć na klucz do końcówek kół.
- Unieść samochód za pomocą podnośnika. Zapoznaj się z instrukcjami zawartymi w podręczniku użytkownika samochodu, ponieważ producenci oferują różne instrukcje dotyczące tego, gdzie dokładnie znajduje się najlepsze miejsce do zamocowania podnośnika samochodowego. Jedyną wspólną cechą wszystkich tych instrukcji jest to, że nigdy nie należy umieszczać podnośnika pod elementem zawieszenia lub osią.
- Zdejmij nakrętki mocujące. Teraz, gdy Twój pojazd jest częściowo oderwany od podłoża, zakończ odkręcanie i zdejmij nakrętki mocujące. Umieść je w bezpiecznym miejscu, aby ich nie zgubić.
- Zdejmij koło. Zachowaj ostrożność i używaj obu rąk. Należy pamiętać, że koło jest dość ciężkie i może być trudne do przemieszczania.
- Zdejmij uszkodzoną oponę. To jest najtrudniejsza część. Użyj obu rąk i gumowego młotka, aby poluzować połączenia i zdjąć oponę. Jeżeli opona utknęła z powodu brudu i rdzy, może być również potrzebny penetrator płynu. Po zdjęciu opony należy umieścić ją pod samochodem. Jest to dodatkowy środek ostrożności na wypadek awarii podnośnika.
- Załóż zapasowy i dokręć nakrętki mocujące. Sekwencję dokręcania należy sprawdzić w instrukcji obsługi. Postępuj zgodnie z instrukcją, ponieważ w przeciwnym razie ciężar nie będzie prawidłowo rozłożony, a koło może ulec uszkodzeniu.
- OPCJONALNE! Zamocować przebitą oponę i założyć ją z powrotem na koło. W niektórych przypadkach naprawa opony podczas jazdy może być dopuszczalna, zwłaszcza jeśli nie masz zapasowej opony lub jej jakość jest zbyt niska. Procedura ta wymaga jednak trochę czasu i wysiłku.
- Opuść samochód i napompuj oponę. Sprawdź ciśnienie we wszystkich oponach i jesteś bezpieczny w drodze.