Co robić, gdy samochód się przegrzewa

W końcu jest lato i w tym roku wygląda na to, że będzie gorąco. Jeśli jesteście tacy jak ja, to założę się, że zaplanowaliście już swoje wakacje, a przynajmniej zaplanowaliście weekendowy wyjazd. W tym momencie spakowałam torby i zaplanowałam kilka zabawnych zajęć dla rodziny. Trochę się martwię o jedną rzecz... mój wynajęty samochód. Nigdy nie wiadomo, czy przeprowadzono rutynową konserwację. Jadę ponad 1000 mil i mogę mieć tylko nadzieję, że silnik się nie przegrzeje.

Nie mogę kontrolować, jaki rodzaj konserwacji będzie miał mój wynajęty samochód, ale wszyscy możemy kontrolować, co dzieje się z naszymi własnymi pojazdami. Jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zapewnić, że pojazd nie przegrzeje się podczas długiej podróży, a ponieważ denerwuję się o mój wynajęty samochód, chcę wiedzieć, co zrobić, jeśli silnik się przegrzeje.

Zapobieganie przegrzaniu silnika

Upewnienie się, że Twój pojazd jest na bieżąco z konserwacją jest pierwszym krokiem w kierunku uniknięcia problemów z silnikiem. W twoim pojeździe znajduje się kilka systemów przeznaczonych do regulacji temperatury.

Olej silnikowy zapewnia smarowanie ruchomych części w silniku. Zmniejsza to tarcie i redukuje ciepło. Regularna i aktualna wymiana oleju pomoże zapewnić chłodzenie silnika.

System chłodzenia pojazdów składa się z różnych części, w tym wentylatorów, pasków i płynów chłodzących. Ostatecznie, w układzie chłodzenia Twojego samochodu pojawią się osady kamienia kotłowego, które ograniczą cyrkulację płynu chłodzącego i będą wymagały przepłukania układu chłodzenia. Posiadanie odpowiednio wykształconego specjalisty przeprowadzającego normalne egzaminy zapewni Twojemu samochodowi efektywne chłodzenie i pracę przez wiele lat.

Co robić, gdy silnik się przegrzeje

  • Zatrzymaj się. Włączyć światło awaryjne i wyłączyć silnik.
  • Nie otwieraj maski samochodu.
  • Pozostawić pojazd do ostygnięcia na 30 minut lub do momentu, gdy wskaźnik temperatury wskaże normalną temperaturę poza zakresem czerwonym).
  • Sprawdzić poziom płynu chłodzącego. Zazwyczaj znajduje się on w przezroczystym zbiorniku w pobliżu chłodnicy. Jeśli poziom jest niski, napełnij zbiorniczek. Zawsze dobrze jest mieć przy sobie dodatkową butelkę płynu chłodniczego podczas długiej, gorącej podróży.
  • Sprawdzić węże pod kątem przecieków. Można stwierdzić, że system nadal działa, ściskając ręką wąż. Uważaj, jest gorący! Odczujesz ciśnienie płynu wężu. Jeśli nie, to masz problem.
  • Jeśli zdejmiesz pokrywę chłodnicy, zrób to ostrożnie. Użyj szmatki do ochrony dłoni i odchyl pokrywę od siebie. Nigdy nie zdejmować korka chłodnicy, gdy pojazd jest gorący i nigdy nie wlewać wody do gorącej chłodnicy. Może to spowodować pęknięcie bloku silnika.

Jeśli martwisz się o swój pojazd tego lata lub po prostu potrzebujesz rutynowej konserwacji, odwiedź swój lokalny sklep samochodowy już dziś. Wykwalifikowany technik może pomóc Ci w wymianie oleju, płukaniu płynu lub naprawie samochodu, którego potrzebujesz.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria