O czym pamiętać przygotowując samochód do malowania?

Gdy przymierzamy się do malowania samochodu powinniśmy mieć na uwadze to, że kluczem do sukcesu może się okazać jego odpowiednie przygotowanie. Tu na szczególną uwagę zasługuje zastosowanie odpowiedniej farby nawierzchniowej, choć nawet najlepsze środki potrafią sprawić się poniżej naszych oczekiwań.

Z sytuacją taką mamy do czynienia przede wszystkim wówczas, gdy okazuje się, że samochód nie był właściwie przygotowany na ich przyjęcie. Trudno liczyć na to, że farba będzie wyglądała dobrze, jeśli podłoże nie będzie jej sprzyjało i nie ma tu znaczenia to, jaki był koszt jej zakupu. Na szczęście, przygotowanie samochodu do malowania nie musi być wcale trudne.

Szlifowanie

Pierwszym krokiem wydaje się oczywiście naprawa tych elementów pojazdu, na których widoczne są uszkodzenia. Nie można pozwolić sobie na sytuację, w której gołym okiem widoczne są wgniecenia oraz zadrapania. Naszą pracę dobrze jest więc rozpocząć od oszlifowania miejsc znajdujących się wokół wgniecenia. Dobrze jest przy tym skorzystać ze szlifierki z odpowiednią tarczą, zyskamy bowiem pewność, że nasza praca będzie wykonywana w sposób rzeczywiście precyzyjny. Najczęściej w tym celu używana jest tarcza P120.

Szpachlowanie i wypełnianie

Dobrze jest też upewnić się, że na karoserii wokół wgięcia nie nagromadziły się resztki dość starej farby. O tym czy powierzchnia jest już oczyszczona możemy przekonać się poprzez analizę jej szerokości, ta bowiem jest szersza od miejsca, w którym doszło do załamania blachy. Gdy proces ten został zakończony, pozostaje już tylko nałożenie na oczyszczone miejsce odpowiedniej warstwy wypełniacza i oczekiwanie na jego wyschnięcie.

Gdy dojdzie już do utwardzenia szpachli możemy przystąpić do wyrównywania wypełniacza. I ta czynność nie musi być trudna zwłaszcza, jeśli zaopatrzymy się w papier ścierny i nie zapomnimy o tym, aby czynności związane z wyrównywaniem wykonywać możliwie jak najstaranniej.

Lakierowanie samochodu

Usuwanie drobnych usterek lakieru

Gdy zakończymy już wszystkie naprawy blacharskie, możemy sięgnąć po szlifierkę z tarczą P320. Właśnie takie połączenie okaże się niezastąpione, gdy będziemy chcieli wyrównać krawędzie wokół wlewu paliwa, co jest nieuniknione, jeśli powierzchnia ma być idealnie płaska. Na tym etapie powinniśmy doprowadzić do usunięcia wszystkich rys i niedoskonałości lakieru. Nie można też zapomnieć o przetarciu wszystkich elementów szmatką, o której wiemy, że nie będzie się strzępić.

Wlew paliwa

Już podczas czyszczenia wlewu paliwa dobrze jest poświęcić uwagę temu, gdzie trafiają płytki i zabrudzenia, których przecież nie jesteśmy w stanie uniknąć. Może się okazać, że zanieczyszczają one tę część karoserii, która została już wyczyszczona, a tego chcielibyśmy uniknąć. Jeśli chcemy ograniczyć pylenie świadomi tego, jak bardzo może być kłopotliwe, powinniśmy też przywiązywać dużą wagę do podkładów, jakie są przez nas stosowane.

Jeśli ich jakość jest wysoka, pylenie można ograniczyć do minimum. Jeśli na malowanej przez nas powierzchni pył nagromadził się w dość dużych ilościach, jego wyeliminowanie stanie się łatwiejsze, jeśli wykorzystamy w tym celu sprężone powietrze.

Odtłuszczanie karoserii

Dopiero po wyeliminowania pyłów, można przystąpić do odtłuszczania karoserii. Oczywiście, w okresie przygotowawczym najlepiej jest podejmować działania, które będą przeciwdziałały jej natłuszczaniu, oszczędzi nam to bowiem mozolnej pracy. Warto też korzystać z taśmy maskującej charakteryzującej się wysoką jakością. Jeśli nie zamaskujemy wszystkich uszczelek i tych elementów, które nie mają być malowane, już po właściwym malowaniu czekać nas będzie sporo żmudnych działań dodatkowych.

Ostatniego odtłuszczenia pojazdu należy dokonać bezpośrednio przed jego malowaniem. Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem dwóch nowych kawałków szmatki i zmywacza. Wszystkie ślady pozostawione przez rozpuszczalnik muszą zostać usunięte z karoserii, a już po zakończeniu tej czynności dobrze jest upewnić się, że nie zgromadził się na niej kurz. Gdy wszystkie te czynności zostały wykonane możemy mieć pewność, że pojazd może być już malowany. Oczywiście, na tym etapie ważna jest ochrona naszych własnych dróg oddechowych.

O serwisie

Portal zrzeszający fanów motoryzacji.

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym samochodzie.  Niezbędne  do tego są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne oraz odpowiedni dobór kosmetyków do auta.

Dzięki nam, dowiesz się jak doprowadzić swój samochód do perfekcji.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.

 

Kontakt

kontakt@kosmetykisamochodowe.edu.pl

Galeria